Veri Madenciliği

Veri Madenciliği, veri üzerinden matematiksel metotlar ve bilgisayar biliminin birlikte kullanılması ile bilgiye ulaşma süreçlerine verilen genel isimdir. Burada bilgiden kasıt, geleceğe yönelik tahminler olabileceği gibi, sınıflandırmaya, sıralamaya yönelik tahminler yada nesne ve olayların birbirleri ile olan ilişkilerinin derecelendirilmesi olabilir.

Veri madenciliği yöntemleri, veri içerisindeki gizli örüntüleri-ilişkileri öğrenip amaca yönelik kullanmaya çalışır. Bu öğrenme süreci, matematiksel yöntemlerin bilgisayar üzerinde kurgulanması ile mümkün olmaktadır. Bu sebeple, kullanılan algoritma ve kullanılacak bilgisayar sisteminin işlem gücü çok detaylı planlanmalıdır. Ayrıca bu öğrenme sürecinin önemli bir faktörü de, verinin yapısı ve boyutlarıdır. Burada veri ile unutmamak gereken önemli bir unsur da Verinin Kalitesidir. Yanlış veriden doğru bir sonuç çıkartmak mümkün değildir. Yapılan analizin sonucundan emin olmanın ilk adımı verinin doğruluğundan emin olmaktır.

Kendi hayatlarımızdan örnek vermek gerekir ise, yeni doğan bir bebeğe hayat ile ilgili sürekli yanlış şeyler öğretirseniz, gelecekte bu çocuğun hayatta başarılı olmasını bekleyemezsiniz. Özel hayatımızda çocuklarımıza ne kadar özen gösteriyorsak, iş hayatımızda da şirket verilerimize o kadar özen göstermeliyiz.

İş hayatından bir örnek vermek gerekirse; sizin için en karlı müşteri kitlesini belirlemeye çalışırken, müşterilerinizin yaşlarının birbirleriyle karıştığını düşünün yada yanlış kayıt altına alındıklarını. Ürününüzü gençlere pazarlamak daha karlı olacakken, belkide yaptığınız analizin sonucu Orta Yaş grubunu gösteriyor olacak. Eğer analiz sonucuna güvenip yatırımınızı Orta Yaş grubuna yönelik yaparsanız bu durum başarısızlığa uğramanıza sebep olabilecektir. 

Veri madenciliği sürecinde, verinin kalitesinden emin olduktan sonra, doğru veri madenciliği uygulaması için doğru Veri Çalışanı gerektiğini de unutmamak lazım. Doğru Veri Çalışanı öncelikle, yaptığı işin öneminin farkında olan kişidir. Doğru veri çalışanının, gözünüze çarpan ilk özelliği ise planlı çalışması olacaktır. Onun ilk iş analiz sürecini planlamak olacaktır.

Analiz süreci;

  • Veriyi farketmek
  • Veri manüpilasyonu
  • Örüntü tespiti / Tahmin modeli oluşturma
  • Veriyi anlamak
  • Bilgiye Dönüşüm

adımlarından oluşmaktadır. Bu adımlarda hepsinin başarı ile gerçeklenmesi için, şirket verinizi emanet edeceğiniz analiz ekibinin hem teorik hemde pratik anlamda yeterli olması gerekmektedir. Bu süreç içerisinde yapılacak hatalar geri dönülmezdir. Süreç her seferinde tekrarlanmalıdır. 

Veri madenciliği sürecinin önemli bir katılımcısının da kendiniz olduğunu unutmayın. Bu süreç sizin katılımınız olmadan başarıya ulaşamayacaktır. Bu anlamda, sizinde bu sürece kurumsal olarak hazır olmanız gerekmektedir.

Öncelikle, veri madenciliğinin yeteneklerinin ve işinize ne katabileceğinin farkında olmalısınız. Bu farkındalık sonrasında yüksek başarı için hedeflerinizi de doğru belirlemelisiniz. Şirketinizin bu sürece ne kadar hazır olduğunu ölçmeli ve eksik yönleri ile ilgili iyileştirmeler yapmalısınız. Çalışanlarınızı bu konuda eğitmelisiniz.

Unutmayın ki, bu süreç işinize çok fazla iyi katkı yapabileceği gibi sizi son zamanlarda bolca gördüğümüz; tamamlanamayan, başarılı sonuç veremeyen, para tuzağı haline dönüşen veri madenciliği projelerinin içine sürükleyebilir.

Yakın zaman içerisinde, bu analiz süreci içerisindeki insan etkisinin giderek azalacağı tahmin edilmektedir. Akıllı sistemler verileri değerlendirip doğru kararlar almanızda sizi yönlendirecektir. Yeterli bir zaman sonra ise, bu iş içerisindeki insan varlığının tamamen ortadan kalkacağı kesindir. İnsan üstlendiği bu görevi zamanla Yapay Zeka' ya bırakacaktır.

Yapay zekanın işlemesi için ise gün geçtikçe daha fazla veriye ihtiyaç duyacağız kuşkusuz. Bu durum sebebiyle, dünya piyasaları Veriyi artık yeni Petrol olarak görmekte. Yakın gelecekte ana konusu Veri Pazarlamak olan şirketlerin sayısının hızla artacağı aşikardır. Giderek küreselleşen piyasalar içerisinde tutunmak, başarılı olmak için bu şirketler ana kaynak olacaklardır.

Bu tablodan yola çıkarak, gelecek yıllar içinde önemli bir masraf kaleminin de Veri satın alması olacağını tahmin etmek hiçte zor değil.

Son olarak söylemek isterim ki:

Er yada geç bütün kurumsal şirketler bu sürecin içine girecekler. Gelecek planlarınızı lütfen bunun farkında olarak yapın.

 

Çağrı Aksu

Comments are closed.