KPI nedir, nasıl oluşturul?

"KPI nedir, nasıl oluşturul?" benzeri aldığımız sorular neticesinde genç arkadaşlarımızın konuyu anlaması için sorunun cevabını bir örnek ile anlatmak istiyorum.

Örneğin siz 20 yaşında Üniversiteden mezun olmuş hayatının geri kalanı için önemli bir karar aşamasındasınız.

"Hayatıma hangi ülkede devam etmek istiyorum?" sorusunun cevabı hayatınızı kökünden değiştirecek. Ve dolayısı ile bu kararı vermeden önce emin olmak istiyorsunuz.

Bu kararınızı etkileyecek en önemli etken kuşkusuz elde edeceğiniz gelirdir.

Öyle ise ilk yapacağınız iş ülkelerdeki ortalama maaşları aynı para birimi karşılıkları üzerinden sıralamak olacaktır. Burada seçilecek para birimi tüm dünyada geçerliliği olan bir para birimi olmalıdır. Biz dünya da önemli bir rezerv para birimi olan Amerikan Dolar ını kullanalım.

 

 

Fakat bir sorun var! Bu sıralama size nerede daha çok para kazanacağını söylüyor ama nerede daha rahat yaşayacağınız söylemiyor.

Bu aşamada "bu sıralama benim için yeterlidir." diyerek kararınızı verebilirsiniz. Fakat hayatınızı kökünden değiştirecek bir karar öncesinde daha iyi bir analiz yapmak sizin için daha iyi olacaktır.

Öyle ise, bir sonra ki analiz adımı kazandığınız paranın, almak ya da yapmak istediğiniz şeyler için size o ülkede yeterli olup olmayacağıdır. Bunu belirlemek için kendinize bir alım gücü endeksi belirlemeniz gerekli.

Bu endeks için sizin için önemli olan bir objeyi elde etmek için ne kadar çalışmak zorunda olduğunuzu bilmek iyi bir ölçü olabilir. Örneğin yeni bir IPhone telefon modelini alabilmek için ne kadar çalışmak zorunda olacağınızı hesapla bilirsiniz.

 

 

Bunu yapmak için ülkedeki IPhone fiyatını yine o ülkedeki ortalama maaşa bölebilirsiniz.

=IPhone X price/Avg of Wages

 

 

Sizin için iyi olan ülke bu bölüm sonrasında en küçük değeri elde ettiğiniz ülke olacaktır. Ülkeler için elde ettiğiniz bu değerlerin her birini 1’ e bölerseniz de

= 1/(IPhone X price/Avg of Wages)

sizin için alım gücü sıralamasını elde etmiş olursunuz.

 

 

Süreci yeniden gözden geçirecek olur isek;

1-     Hedefinizi ortaya koydunuz

2-     Hedefiniz için bir ölçü birimi oluşturdunuz

3-     Ölçümü yaparak kararınızı alırken size destek olacak sıralamayı oluşturdunuz.

Tebrik ederim bir KPI üretmiş oldunuz 😊

Artık elinizdeki listenin başından başlayarak hedefinize doğru ilerleye bilirsiniz.

Comments are closed.